KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 5784575
*
nr 578 4575
Blandteknik
Larissa Stenlander, Man& kvinna, 27 x 20
Utrop:
100 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 april 2009
kl 17:46:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/4 19:48:36
1
100 kr
16/4 20:59:33
2
200 kr
19/4 14:56:02
3
200 kr
19/4 14:57:53
3
250 kr
20/4 10:50:08
4
300 kr
20/4 13:57:29
5
350 kr
20/4 14:20:02
6
Vinnande bud
20/4 16:26:58
5
550 kr
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik larissa stenlander man& kvinna vattenfärg
-
9374 Blandteknik
2 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad. Bl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:01
-
9161 Blandteknik
2 st, Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerade ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:55
-
8360 Blandteknik
3 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bali, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:12
-
9188 Blandteknik
3 st. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x12-39..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:24
-
9371 Blandteknik
Damian de Arteaga. Signerad a Tergo -93, papper på..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:25
-
1008 Blandteknik
Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. Signerad UL -95. B..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
25 november kl 18:51
*
Blandteknik
nr 578 4575
Blandteknik
Larissa Stenlander, Man& kvinna, 27 x 20
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/4 19:48:36 | 1 | 100 kr |
16/4 20:59:33 | 2 | 200 kr |
19/4 14:56:02 | 3 | 200 kr |
19/4 14:57:53 | 3 | 250 kr |
20/4 10:50:08 | 4 | 300 kr |
20/4 13:57:29 | 5 | 350 kr |
20/4 14:20:02 | 6 | Vinnande bud |
20/4 16:26:58 | 5 | 550 kr |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik larissa stenlander man& kvinna vattenfärg
-
9374 Blandteknik
2 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad. Bl..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:01 -
9161 Blandteknik
2 st, Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerade ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:55 -
8360 Blandteknik
3 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bali, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:12
-
9188 Blandteknik
3 st. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x12-39..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 18:24 -
9371 Blandteknik
Damian de Arteaga. Signerad a Tergo -93, papper på..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:25 -
1008 Blandteknik
Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. Signerad UL -95. B..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
25 november kl 18:51